porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 9


Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-739
visibility czytano 377 razy

Z czego wykonać podbitkę okapów dachu?


Chciałbym wykonać w swoim domu podbitkę dachową w kolorze białym, zastanawiam się nad podbitką z deski sosnowej 19 mm pióro wpust impregnowanej lub mój dekarz potrafi wyginać blachę że do złudzenia przypomina deskę. Podbitka bejcowana na biało będzie opcją tańszą, zastanawia mnie jednak co jaki czas będzie trzeba odnawiać te deski skoro nie będą działały na nie promienie UV. Który rodzaj podbitki ze względu na fizykę budowli Pan poleci?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okapy dachowe porady inwestorom

diakon88temat nr 308-829
visibility czytano 267 razy

Wentylacja dachu w okapie z podbitką


Witam, Jak prawidłowo wykonać wentylacje w dachu gdzie będzie podbitka? Czy w podbitce powinny być jakieś wietrzniki wstawione? Na górze będę miał wycięcie na całej długości domu 4-5cm i na to gąsiory. Na dachu będzie blachodachówka.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom dachy okapy dachowe

Michał D.temat nr 308-1272
visibility czytano 335 razy

Z czego deska czołowa okapowa?


Dzień dobry,
mam pytanie o deskę czołową, okapową. Obdzwoniłem wiele miejsc, tartaków itp. i mam problem z uzyskaniem deski czołowej, która będzie suszona komorowo, zaimpregnowana, czterostronnie strugana. A ponieważ wiązary i deskowanie dachu będzie z drewna o odpowiedniej wilgotności i innych parametrach chciałem takie samo drewno na deskę okapową. Ale wszędzie jest albo surowa, albo nie ma, a moi dostawcy nie mają takich desek.
Czy czymś można zastąpić deskę okapową - płytą OSB? Sklejką? Ja potrzebuję wymiar ok. 3cm grubości na 20 cm szerokości. Oczywiście jest możliwość sprowadzenia z południa Polski, gdzie oni sprowadzają ze Szwecji, paranoja, że u nas tartaki zatrzymały się chyba w średniowieczu, ale to pewnie winna częściowo klientów, którzy robią z mokrego drzewa wszystko.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy okapy dachowe porady inwestorom porady wykonawcom

pepertemat nr 308-1563
visibility czytano 412 razy

Podbitka między krokwiami w okapie dachu


Załączam fragment detalu dachu skośnego z mojego projektu. Jeśli dobrze rozumiem, to podbitka jest tutaj zlokalizowana pomiędzy krokwiami (tak też zrozumiał ten rysunek wykonawca). Wykonawca twierdzi, że to niepoprawne rozwiązanie. Wg niego robi się albo nadbitkę (nad krokwiami a pod poszyciem), albo podbitkę (pod krokwiami).
Wiem, że wykonawca jest od wykonywania a nie od proponowania rozwiązań, ale skoro zgłosił takie zastrzeżenie, to wolałbym się upewnić. Jaka jest prawda?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: okapy dachowe dachy budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2513
visibility czytano 427 razy

Wloty powietrza wentylacyjnego w okapach


Szanowny Panie Jerzy

Bardzo proszę o pomoc w sprawie wentylacji podbitki drewnianej. Generalnie chodzi mi ile powinno być otworów/ kratek wentylacyjnych, w jakiej odległości od siebie i jakiej wielkości powinny one być (wiem, że dysponuje Pan moim projektem) przykłady lub link z konkretnym produktem bardzo by pomógł.

Druga sprawa, o którą chciałbym zapytać to jaki tynk mozaikowy wybrać do strefy cokołowej, aby zgadzało się to z fizyką mojego budynku? Konkretny przykład produktu byłby bardzo pomocny.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Z wyrazami uszanowania
Marcin Drabik

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy okapy dachowe wentylacja porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2526
visibility czytano 873 razy

Podsufitka w okapie drewniana czy PCV?


Panie Jerzy,
czy istnieją przesłanki do stosowania systemowych podsufitek PCV zamiast podsufitek drewnianych? Chciałbym zastosować podsufitkę drewnianą, wykonaną z jodły. Zastanawiam się jedynie czy nie jest to w jakiś sposób gorsza opcja niż podsufitka systemowa z pcv?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okapy dachowe podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2584
visibility czytano 302 razy

Wentylacja dachu w okapie


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym się dopytać o dwie sprawy:

Pierwsza dotyczy już poruszonego tematu 2513, lecz nie do końca jestem pewien czy dobrze zrozumiałem odpowiedź toteż wolę się upewnić. W moim domu będzie wykonana podbitka z drewna, wiem iż powinienem wykonać otwory wentylacyjne min 143cm2. Mam wrażenie że Pana zalecenie w temacie 2513 dotyczy podbitki wykonanej bezpośrednio na krokwiach. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli się mylę. U mnie będzie wykonana konstrukcja z drewna prostopadle do ściany budynku a to spowoduje, iż wewnątrz podbitki pojawi się wolna przestrzeń. Tu rodzi się moje pytanie. Co ile metrów powinien zostać wykonany otwór wentylacyjny w okapie po bokach domu oraz w skosach?

Drugiej pytanie dotyczy przygotowania ganku przed drzwiami wejściowymi zanim ruszy wykonawca od elewacji a to planowane jest na koniec kwietnia. Chodzi mi o to czy przed drzwiami wejściowymi również wykonać ocieplenie podłogi z xps jak wewnątrz i wylewka na to by wyrównać poziom przed drzwiami do poziomu wewnątrz wiatrołapu? Jeśli tak to czy ocieplenie z xps ma dochodzić do obrysu domu czy też wcześniej zakończyć a resztę uzupełnić wylewką (chodzi o część do której będzie mocowane ocieplenie z eps 20cm a potem dojdą schody...)

Załączam zdjęcie (folia kubełkowa już jest poprawiona).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja grawitacyjna okapy dachowe porady inwestorom

Przemektemat nr 308-2868
visibility czytano 119 razy

Renowacja podbitki w okapach oraz dachówek ceramicznych


Proszę o polecenie farby do renowacji podbitki dachowej. Na jednym ze zdjęć widać że deski spuchły od wody, która dodatkowo zrobiła zacieki na elewacji. Wydaje mi się, że to mogła być wina zapchanych rynien, ale dostałem również sugestię, że rynna na tym odcinku może być za krótka i być może konieczne byłoby dodatkowe odprowadzenie wody w postaci np. rzygacza. Co Pan o tym sądzi? Mam sporo drzew na działce, więc zapchane rynny to trochę utrapienie - może poleci Pan jakiś sprawdzony, fajny system, który ograniczył by zapychanie się rynien liśćmi np. jakieś siatki, gąbki itp.?

Nie chcę zakładać dodatkowego tematu, ale wspomniał Pan kiedyś, że w przypadku tego domu brakuje wentylacji dachu. Jak widać na zdjęciach wentylacja znajduje się w podbitce - czy to wystarczy, czy jednak konieczne byłoby dołożenie dachówek wentylacyjnych? Dach z dachówki betonowej z pełnym deskowaniem i dwukrotnie położoną papą. Śladów wilgoci na poddaszu absolutnie żadnych.

I ostatnie pytanie - firma oprócz czyszczenia dachu proponuje mi jego malowanie tj. dwukrotne nakładanie farby na gorąco pod ciśnieniem. Warstwa grubości 300 mikronów, można wybrać stopień połysku, dzięki czemu będzie się osadzać trochę mniej zanieczyszczeń. Trwałość takiej impregnacji to około 20 lat, gwarancja na 5. Co Pan sądzi o takich zabiegach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze dachy dachówki cementowe degradacja domy jednorodzinne okapy dachowe porady inwestorom

Roman Osinskitemat nr 308-2871
visibility czytano 271 razy

Materiał na podbitkę w okapach dachu


Dzień dobry,

Czy przy domu parterowym, z dachem pokrytym blachodachówką i membraną, bez deskowania ma znaczenie materiał użyty na podbitce?
Planowałem dać tam blachę/PVC ale wykonawca elewacji proponuje stelaż, na to XPS i tynk. Czy takie rozwiązanie ma jakąś przewagę nad wcześniej wymienionymi czy to tylko kwestia estetyki?

Pozdrawiam,
Roman

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego okapy dachowe podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.